Разноврсност употребе намирница у исхрани је једно од основних начела правилне исхране. Важно је да при планирању дневних јеловника једну те исту намирницу из неке групе не би требало често понављати из дана у дан, јер има довољно различитих намирница, па се сваког дана може стављати друга.
I група– житарице и производи од жита
У састав дневног оброка улазе следеће групе намирница:
I група– житарице и производи од жита;
II група – месо, риба, јаја и прерађевине од меса;
III група – млеко и млечни производи;
IV група – масти, биљне и животињске, маслац;
V група – поврће;
VI група – воће;
VII група – шећер и шећерни концентрати (мед,џем);
VIII група – остале намирнице (зачинско биље и др.)
Правилном комбинацијом намирница и заступљеношћу свих група са одређеним процентуалним учешћем постиже се задовољење захтева у хранљивим и заштитним материјама и енергетској вредности оброка.
У Предшколској установи „Врачар” оформљена је Комисија за специфичне видове исхране. Чланови Комисије су сарадници за исхрану и сарадник за превентивно-здравствену заштиту.
Оброци за децу чије здравствено стање захтева специфичну исхрану могу се обезбедити на два начина:
Да би се овакав вид исхране остварио, неопходно је да родитељи медицинску документацију доставе сестри на превентивној здравственој заштити у објекту у којем њихово дете борави. Након тога ће се заказати и одржати састанак на коме ће чланови Комисије за специфичне видове исхране детаљније упознати родитеља са целокупним процесом индивидуалне исхране.
Утицај исхране на правилан раст и развој деце предшколског узраста је од изузетног значаја, а у исто време то је и кључан период за формирање исправних навика у исхрани.
Правилне навике стечене у предшколском узрасту чиниће снажан ослонац у очувању и унапређењу здравља као и у спречавању развоја незаразних болести у каснијем животном периоду.
Планирање исхране деце у предшколској установи Врачар обављају сарадници за исхрану, нутриционисти - дијететичари, у складу са Правилником о ближим условима и начину остваривања исхране деце у предшколској установи.
Усклађеност колективне исхране у предшколској установи са дефинисаним нормативима, одређених поменутим Правилником , добија додатну важност у виду кориговања евентуалних недостатака и неправилности породичне исхране.
Нутриционисти јеловник састављају на недељном нивоу.
За целодневни боравак деце у установи неопходно је обезбедити 75% енергетских потреба и 90% дневних потреба у протеинима животињског порекла, минералима и витаминима.
Дневни ритам исхране представља редослед и време сервирања оброка.
Појединачни оброци сервирају се у одређеним временским интервалима, у складу са физиолошким потребама деце, при чему се мора поштовати временски размак од три сата између оброка.
Сервирање оброка у ПУ Врачар одвија се по следећем распореду:
Доручак: 08:30-09 часова
Воћна ужина: 10-10:30 часова
Ужина: 11:30-12 часова
Ручак: 14:14:30 часова
Све намирнице које се користе у установи имају пратећу документацију о здравственој исправности. Такође се води рачуна о санитарно-хигијенским условима складиштења и чувања намирница, припреми и дистрибуцији хране, у складу са принципима добре хигијенске и произвођачке праксе.
Припрема хране обавља се у централној кухињи.
Оброци се затим, наменским возилима за транспорт хране, допремају дистрибутивним кухињама по објектима.
Правилан начин припреме и одговарајући начин сервирања оброка обезбеђује храну са максимално очуваном хранљивом вредношћу и добрим органолептичким својствима (пријатан мирис , укус и боја јела).
ПУ „Врачар” има једну централну и седамнаест дистрибутивних кухиња.