У кризним ситуацијама као што је тренутна, у којој се и родитељи носе са стресом, деца могу одреаговати на различите начине, управо посматрајући родитеље, њихово понашање и целу ситуацију-из своје, дечије перспективе.
Помозите им тако што ће те умети да им приђете и адекватно, смиреним тоном у гласу, објасните све недоумице.
Неке од уобичајених реакција су: деца не желе да спавају или се чешће буде, теже се успављују, нервозна су и раздражљива, желе да спавају са одраслом особом у истом кревету. Могу се врло често жалити и на бол у стомаку или глави.Уколико је реакција таква да се љуте или екстрем-повуку се у свој свет, боје се да остану сама, немојте их одбацивати или се љутити на њих због таквих реакција.
То је заправо и једноставно, њихов одговор на новонасталу ситуацију.
ПРАТИТЕ ДЕЧИЈЕ РЕАКЦИЈЕ
Драги родитељи,
Молимо Вас да у оваквим и сличним ситуацијама будете стрпљиви и смирени, посебно у присуству Ваше деце.Колико год можете, немојте испред њих испољавати и показивати емоције типа: претерани страх и паника, јер деца “упијају” сваку Вашу емоцију.
До нас је да се они сада осете безбедно, у сваком смислу те речи.
Будите стрпљиви, послушајте њихову бригу уколико Вам се на нешто и сами пожале, посветите им време, утешите их, загрлите- НИКАКО НЕ ШТЕДИТЕ НА ЕМОЦИЈАМА!
Уколико плачу или на стресну ситуацију одговоре сузама, подржите их тада, нека осете да сте им ослонац.
Психолог
Гордана Бојовић
Неколико препорука:
И не заборавите, породица је примарни и најважнији васпитач детета.
Овај приручник је настао као наставак сарадње логопеда и васпитача, са циљем што боље стимулације говорно-језичког развоја кроз примену говорних игара.
Логопед Мира Ристић
Најчешћи поремећаји говора и језика код деце у вртићу су:
Приручник је настао после једногодишњег рада васпитача. Уочена је потреба за додатном подршком васпитача у осмишљавању активности које доприносе правилном развоју говора код деце, не само предшколских, већ и млађих узрасних група.
Рад је приказан на XVІІІ пролећним сусретима „Васпитачи-васпитачима” у Врњачкој бањи, у месецу априлу 2013. године.
Захваљујемо се на подршци за објављивање овог Приручника: ПУ „Врачар” и директору, Емилији Ђурђевић.Техничка припрема и реализација: Нада Петровић и Данијела Алексић.
Реализатори: логопед Мира Ристић и васпитачи: Милена Вукомановић, Нада Петровић, Славица Живановић, Јелена Ставрић, Јасмина Јовић, Бојана Срејић.
Овај Приручник је осмишљен да даје неке нове идеје. Очекује се наставак и допуна овог Приручника, у циљу што боље стимулације говорно-језичког развоја.